سالنامه مهاجرتی ایران، سال 1399

اطلاعات این سالنامه حوزه‌های گوناگون مهاجرتی را شامل می‌شود که در فصل‌های مختلف با ارائه اطلاعات دقیق به آن پرداخته شده است. آماری چون جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جا به جایی‌های دانشجویی، مهاجرت‌های کاری. البته اطلاعات مهاجرت‌های اجباری- پناهجویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارشات مرجع بین‌المللی که می‌تواند برای مسئولان اجرائی و محققان این حوزه بسیار مفید باشد، در آن موجود است.
تصویر سالنامه مهاجرتی ایران، سال 1399

این سالنامه که به همت رصدخانه مهاجرت ایران زیر مجموعه پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف تدوین شده حاوی همچنین وجود اطلاعات جامع مربوط به جمعیت مهاجران ایرانی در نقاط مختلف جهان به همراه سهم جمعیت مهاجران ایرانی از سبد جمعیت مهاجران جهان بر اساس شاخص‌های مختلف نکته برجسته این سالنامه است.

در این سالنامه مخاطبان با آخرین وضعیت و روند جابه جایی بین‌المللی دانشجویان ایرانی در طول چند دهه مختلف با اتکا بر آخرین منابع موجود قابل استناد آشنا می‌شوند. وضعیت فراز و فرود رتبه دانشجو فرستی ایران در جهان، جمعیت دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ایران، نرخ بازگشت متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی به داخل کشور، شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از سرفصل‌های مهم این سالنامه است.

این سالنامه اطلاعات مفید دیگری را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، در این زمینه می‌توان به آخرین وضعیت تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کشور آمریکا به عنوان مهم‌ترین مقصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در جهان و ایران، روند صدور انواع ویزاهای تحصیلی همراه با تعداد و جایگاه جمعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاه برتر آمریکا و جهان در مقایسه با دیگر کشورهای دانشجو فرست به این کشور اشاره کرد.

در این سالنامه برای نخستین بار اطلاعات بسیار جامعی از وضعیت ایران در مهاجرت‌های اجباری و پناهجوئی ( ورودی و خروجی) در آن آمده است که می‌تواند برای دستگاه های اجرائی و افراد محقق و دانشگاهی جذاب و قابل استفاده باشد.
انتشار «سالنامه آماری مهاجرت ایران» از بعد بین المللی گامی مهم و ارزشمند است. برداشتن این گام، جایگاه کشور ایران در میان کشورهای در حال توسعه که برای سیاست‌گذاری و مدیریت هدفمند مهاجرت‌های بین المللی در تلاش هستند را برجسته‌تر می‌کند. همچنین چنین اقداماتی می‌تواند در راستای میثاق نامه جهانی «مهاجرت‌های امن و نظام‌مند» زمینه توجه جدی‌تر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان بین‌المللی مهاجرت را به منظور ارائه حمایت‌های مالی و معنوی بیشتر به ایران فراهم کند.

283648